گتسبی بزرگ هم اکنون یکی از بزرگ‌ترین رمان های آمریکایی به شمار می آید و آنرا در مدارس و دانشگاه های سراسر جهان (در رشته ادبیات آمریکا) به‌عنوان یکی از کتب استاندارد تدریس می نمایند.

گتسبی بزرگ رمانی است بقلم نویسنده آمریکایی اف.اسکات فیتزجرالد (F.Scott Fitzgerald)که برای اولین بار در ۱۰ آوریل ۱۹۲۵ منتشر گردید. ماجراهای این کتاب در نیویورک و لانگ آیلند و در تابستان سال ۱۹۲۲ اتفاق می افتند. داستان دورانی را توصیف می کند که فیتز جرالد آن را دوران موسیقی جاز می نامید.

ایالات متحده آمریکا در سالهای ۱۹۲۰ بدنبال شوک و هرج و مرجی که جنگ جهانی اول بوجود آورده بود از رشد اقتصادی به سابقه ای بهره مند گردید. شکوفایی اقتصادی و ثروتی که این شکوفایی بدنبال داشت باعث آن شد که بر تعداد میلیونر های جامعه آمریکایی دم به دم افزوده گردد. علاوه بر این از آنجا که در همان سالها قانون منع تولید و فروش مشروبات الکلی در ایالات متحده آمریکا حکم فرما بود، عده ای از راه تولید و توزیع قاچاق اینگونه مشروبات ثروت های باد آورده ای را به چنگ آوردند.

فیتز جرالد هرچند همچون یکی از شخصیت های داستانش ، نیک کراوی (Nick Carraway) مردمان ثروتمند و زرق و برق آن دوران را می ستود ولی با زر پرستی و سقوط اخلاقی منتج از آن میانه خوبی نداشت.

چاپ اول گتسبی بزرگ (در سال ۱۹۲۵) موفقیت چندانی کسب نکرد و در طول مدت ۱۵ سال باقی مانده از عمر فیتز جرالد فقط حدود ۲۵٬۰۰۰ جلد از آن به فروش رسید. کتاب در سالهای پایانی ۱۹۳۰ (دوران رکود اقتصادی بزرگ) و همچنین در خلال جنگ جهانی دوم بطور کلی بدست فراموشی سپرده شد،اما بعد از جنگ، در سالهای ۱۹۴۵ و ۱۹۵۳ تجدید چاپ شد و بلافاصله خوانندگان و طرفداران بیشماری پیدا کرد .........

چند سال پیش نمایش رادیویی این داستان رو شنیدم که برام خیلی جذاب بود. آمادش کردم تا شما هم از اون لذت ببرید. ولی باید یه نکته رو اعتراف کنم. برای قابل پخش شدن این داستان از رادیوی جمهوری اسلامی، در داستان اصلی تغییرات زیادی داده شده. ولی با این حال نتیجه ی کار باز هم جذابه.  از اینجا میتونید خلاصه ی داستان اصلی رو بخونید البته خطر لوث شدن داستان وجود داره. بنابراین پیشنهاد میکنم مدتی صبر کنید و به تمام قسمتهایی که براتون خواهم گذاشت گوش بدید، بعد اگه مایل بودید خلاصه داستان اصلی رو بخونید.  

 

لینکهای غیر مستقیم

قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم

 
 

+ نوشته شده در ۸۷/۰۲/۰۲ساعت ۲۰ بعد از ظهر توسط m.bluesoul |